Najlepsza rozrywka online w jednym miejscu - Ice Casino

Zapalenie ucha u dziecka: objawy, leczenie i zapobieganie.

Zapalenie ucha jest schorzeniem laryngologicznym (ucho, nos i gardło), które bardzo często występuje u małych dzieci, zwłaszcza niemowląt.

Co to jest zapalenie ucha?

Ostre zapalenie ucha środkowego jest zapaleniem ucha, które może mieć zarówno podłoże wirusowe, jak i bakteryjne. Często zaczyna się od wirusowego nieżytu nosa lub przeziębienia z katarem, który wpływa na przewód eustachiusza: mały kanał pomiędzy tylną częścią jamy nosowej (jamą nosową) a uchem środkowym (wewnętrzną przestrzenią za błoną bębenkową, która jest widoczna, gdy lekarz bada uszy dziecka).
Dzieci, które są pod opieką w ośrodkach opieki dziennej są bardziej narażone na infekcje uszu. Rzeczywiście, w ośrodkach opieki dziennej, przenoszenie wirusów i bakterii jest bardziej preferowane niż w opiece domowej.
Konieczne jest rozróżnienie pomiędzy ostrym zapaleniem ucha środkowego a zapaleniem ucha zewnętrznego , które jest infekcją zlokalizowaną w przewodzie słuchowym i które można zaobserwować szczególnie latem po pływaniu, zwłaszcza w basenie. Ten rodzaj zapalenia ucha jest bardzo bolesny, szczególnie w przewodzie słuchowym i małżowinie usznej. Leczenie tej formy zapalenia ucha jest zazwyczaj miejscowe.

Zapalenie ucha – objawy.

Jeśli Twoje dziecko odczuwa ostry ból w uchu, dźwięk dzwonienia lub pogorszenie słuchu i ma gorączkę, zleć lekarzowi zbadanie dziecka, aby ustalić, czy jest to infekcja ucha i na jakim etapie jest, aby dostosować leczenie.
Gdy jest to dziecko, zapalenie ucha może być zauważone przez zmianę zachowania z gorączką, zaburzeniami snu lub drażliwością … Twoje dziecko może mieć również spadek apetytu lub problemy trawienne, takie jak wymioty.

Zapalenie ucha – leczenie.

W większości przypadków zapalenie ucha jest po prostu surowicze lub zatorowe, a antybiotyki nie są konieczne. Lekarz przepisze paracetamol, ibuprofen lub inne leki, które przyniosą ulgę Twojemu dziecku. Dopiero gdy infekcja ucha stanie się ropna i będzie to widoczne w badaniu błony bębenkowej, może podać antybiotyki (zwłaszcza jeśli dziecko ma mniej niż 2 lata). Jeśli nie jest prawidłowo leczone, infekcja ucha może prowadzić do powikłań infekcyjnych i pogorszenia słuchu. Dlatego nie należy traktować go lekceważąco.

Kroki, które pomogą Twojemu dziecku.

Aby pomóc dziecku wyzdrowieć, możesz wykonywać pewne proste gesty, takie jak:

 • zdrowy styl życia: odpoczynek, regularny sen i zrównoważona dieta, ćwiczenia fizyczne;
 • proponuj dziecku regularne picie;
 • regularnie myć ręce wodą z mydłem;
 • wydmuchuj nos jednorazowymi chusteczkami i przemywaj nos roztworem soli fizjologicznej (używaj jednorazowych saszetek), a następnie wyrzucaj je do zamkniętego kosza;
 • poradź dziecku, aby wydmuchiwało nos w zgięciu łokcia, a nie w dłoni;
 • jeśli ktoś z Twoich bliskich jest chory, poproś go o założenie maseczki i umycie przedmiotów, których używa na co dzień (naczynia, telefon, klawiatura);
 • unikaj kontaktu fizycznego z osobami chorymi;
 • często wietrzyć pokój dziecka, zwłaszcza w nocy;
 • czyścić zabawki i inne przedmioty (krany, klamki…), które miały kontakt z chorym;
 • utrzymywać temperaturę w pomieszczeniu poniżej 19°C w nocy i 20°C w ciągu dnia;
 • w miarę możliwości unikać narażania pacjenta na działanie dymu papierosowego;
 • unikać zwilżania ucha;
 • karmienie dziecka piersią jest doskonałym sposobem na zapobieganie infekcjom ucha;
 • unikaj podawania butelki lub piersi w pozycji leżącej;
 • unikaj używania smoczków.

Jeśli Twoje dziecko ma tendencję do częstego zapadania na infekcje ucha, powinieneś wiedzieć, że generalnie dzieci rzadziej zapadają na infekcje ucha po 2-3 roku życia.

Zapalenie ucha – zapobieganie.

Aby zapobiec infekcjom laryngologicznym, zwłaszcza w czasie epidemii, ważne jest częste mycie rąk, regularne wietrzenie domu i nawilżanie go, zwłaszcza jeśli atmosfera jest szczególnie sucha. W przypadku pojawienia się wydzieliny z nosa należy regularnie czyścić nos dziecka roztworem soli fizjologicznej lub sprayem na bazie wody morskiej.