Najlepsza rozrywka online w jednym miejscu - Ice Casino

Jak celebrować przyjaźń?

Przyjaźń jest wartością bezcenną, dlatego o taką relację należy dbać należycie. Liczy się zrozumienie, empatia i szczerość. Prawdziwy przyjaciel niczego nie oczekuje w zamian, nie jest interesowny, nie zazdrości. Zawsze jest obok, choć nie zawsze chodzi o obecność fizyczną. Świadomość, że jest ktoś taki w naszym życiu, jest niezwykle budująca i bardzo potrzebna. Jak pokazują badania to właśnie samotność jest plagą XXI wieku. O prawdziwą, bezinteresowną przyjaźń należy zatem dbać. Jak to robić? Oto kilka rad psychologów i spostrzeżeń osób, które dbają o przyjacielską relację, bo doceniają jej wartość.

Kim jest przyjaciel?

Prawdziwy przyjaciel to człowiek, który chce, byśmy byli szczęśliwi. W takiej relacji niezwykle ważna jest szczerość, także ta, która może ranić. Doskonale obrazuje to popularny serial Polsatu „Przyjaciółki”. Inga, Anka, Zuza i Patrycja przyjaźnią się od czasów szkolnych i dbają o tę relację, mimo nadmiaru obowiązków i problemów. Są razem w chwilach dobrych i złych. Potrafią skrytykować decyzję jednej z nich, bo kierują się dobrem przyjaciółki. Kobieca przyjaźń, jak pokazują zarówno badania, jak i samo życie,  nie ma sobie równych.

Bądź przy mnie!

W dorosłym życiu trudniej dbać o relacje z powodu nadmiaru pracy, obowiązków rodzinnych i zawodowych. Jeśli jednak ktoś jest dla nas ważny, to należy wygospodarować czas na spotkanie lub chociażby rozmowę telefoniczną. Taka uważność i chęć spędzenia z kimś czasu jest istotna i dobrze o nas świadczy. Można połączyć przyjemne z pożytecznym. Serialowe przyjaciółki w jednym z sezonów nie spotykają się w kawiarni ( co czynią zazwyczaj), lecz wspólnie wybierają się na siłownię. Ćwiczą, by poprawić kondycję i zdrowie, a przy tym rozmawiają, śmieją się i spędzają razem czas. Takie spotkania są dla nich niezwykle ważne.

Zasady.

Każdy z nas jest inny, inaczej wychowany, dlatego czasami nasze funkcjonowanie w dorosłym życiu bywa trudne. „ Moją przyjaźń zniszczyły pieniądze. Pożyczyłam dość dużą kwotę przyjaciółce, która miała problemy z jej oddaniem. I mimo że ostatecznie zwróciła mi wszystko, wydarzenie to bardzo rozluźniło naszą relację” – wyznała jedna z moich rozmówczyń, Barbara. Sytuacja Barbary nie jest odosobniona, choć nie zawsze chodzi o pieniądze. Psychologowie radzą ustalić zasady, których każda ze stron powinna się trzymać. Dotyczy to także kwestii finansowych. Zasady mają pomagać, a nie utrudniać życie. Taki jest ich cel.

Bezinteresowna pomoc.

Dobrze jest mieć świadomość, że istnieje ktoś, kto pomoże w trudnej sytuacji, przytuli, wesprze dobrą radą. W dzisiejszym świecie taka osoba to dar. Nie zawsze chodzi o spektakularne gesty, czasem wystarczy sama obecność i proste słowa: „ Jestem przy tobie. Razem poradzimy sobie ze wszystkim”. W przypadku trudnych sytuacji łatwiej poradzić sobie mając obok przyjaciela. „Gdy z dnia na dzień, bez uprzedzenia, zostawił mnie mąż, moja przyjaciółka ocaliła mi życie. Gdyby nie ona, nie chcę myśleć, co by się stało. Jestem jej ogromnie wdzięczna i na pewno nigdy tego nie zapomnę” – wyznała mi Maria, z którą rozmawiałam o sile i wartości przyjaźni.

Zaufanie.

Zdrada przyjaciela boli. Psychologowie porównują zakończenie takiej relacji do końca małżeństwa czy długiego narzeczeństwa. Zazwyczaj chodzi o złamanie zasad, zniszczenie zaufania, niedochowanie tajemnic. „Mój przyjaciel Piotr wyznał mojej żonie coś, co zniszczyło nasze małżeństwo. Kierował się rzekomym dobrem mojej partnerki, a nie moim. Czy kogoś takiego można nazwać przyjacielem? – pyta retorycznie Bogdan , mój kolejny rozmówca. Takich historii można przywołać wiele. Prawdziwy przyjaciel, nawet jeśli nie zgadza się z naszym zdaniem, nie zawiedzie naszego zaufania. Będzie wierny tej relacji. To właśnie kwintesencja prawdziwej przyjaźni.

Celebrowanie przyjaźni to przyjemność, nie obowiązek. W każdej relacji ważne jest dobro drugiego człowieka, jednak nigdy nie można zapomnieć o sobie. Polecam polsatowski serial „Przyjaciółki”. Pokazuje on, że przyjaźń trwa, choć zmienia się wszystko dookoła.