Najlepsza rozrywka online w jednym miejscu - Ice Casino

Jak dbać o długoletni związek?

Związek dwojga osób to relacja, która wymaga zaangażowania, otwartości, ale też świadomości, że nic nie trwa wiecznie. Początkowa wzajemna fascynacja znika po jakimś czasie, by ustąpić miejsca przywiązaniu, przyjaźni lub nawet zobojętnieniu. Należy mieć świadomość, że związek ewoluuje , tak samo, jak zmieniają się ludzie. Widać to także, gdy na świecie pojawiają się dzieci. Psychologowie i terapeuci zajmujący się omawianym zjawiskiem podkreślają, że praca nad związkiem powinna trwać od samego początku. Liczy się wzajemna szczerość, wspólnie ustalone zasady, a przede wszystkim uczucie. Bez tego ostatniego trudno utrzymać relację. Co zatem zrobić, by związek, mimo upływu lat, był satysfakcjonujący i dawał każdej ze stron szczęście?

Na początku była …miłość.

Gwarancją trwałego związku jest miłość. Trzeba mieć jednak świadomość, że to uczucie się zmienia. Co  kryje się pod tym pojęciem? Fascynacja, także cielesna, przywiązanie, tęsknota, chęć przebywania z drugą osobą, przyjaźń, szacunek, podziw. Miłość na każdym etapie życia jest inna, ta prawdziwa jednak zawsze dostarcza człowiekowi szczęścia i spełnienia. Dodaje siły i umacnia, pozwala przezwyciężać życiowe trudności. Bohater powieści „Gate” Janusza Leona Wiśniewskiego zakochany w pięknej rosyjskiej pokojówce z Grand Hotelu w Sopocie zastawia się, kiedy pożądanie przerodziło się w miłość? Najpierw była fascynacja typowo cielesna, później zaś pojawiły się emocje. Lubow oczarowała go najpierw swoim wyglądem, stylem bycia, później zaś osobowością, elokwencją, erudycją. Mężczyzna uświadomił sobie, że życie bez miłości nie ma sensu. Janusz Leon Wiśniewski z ujmującą szczerością pisze, czym jest miłość z punktu widzenia naukowca i humanisty. Niezależnie jednak od tego, z jakiej perspektywy patrzymy na to uczucie, musimy mieć świadomość, że miłość łączy ludzi na zawsze. Wiśniewski zastanawia się również nad fenomenem początku związku. Dlaczego kochamy te, a nie inne osoby? Kto o tym decyduje?  Los, przypadek, Bóg, a może my sami? „Swojego męża, moją największą miłość, poznałam w pracy. Był ode mnie dużo starszy. Początkowo nie zwróciłam na niego uwagi. Był mi obojętny. Dopiero po jakimś czasie zaczęłam dostrzegać, jak dobrym, empatycznym i odpowiedzialnym człowiekiem jest. Ujął mnie tym, że zawsze moje potrzeby stawia na pierwszym miejscu. Nie umniejsza to jego męskości. Nie wyobrażam sobie życia bez niego” – powiedziała moja rozmówczyni 40-letnia Katarzyna związana z mężczyzną dwadzieścia lat od siebie starszym. Ta wypowiedź dobitnie pokazuje, że prawdziwa miłość obroni się sama. I w tym tkwi jej fenomen. Dlatego też to  uczucie jest fundamentem dobrego związku.

Rozmowa to nie tylko mówienie.

Ludzie oddalają się od siebie, gdy przestają ze sobą rozmawiać. Komunikacja to jeden z najważniejszych elementów trwałego związku. Ważna jest nie tylko sama rozmowa, ale słuchanie drugiej osoby. Współczesny człowiek jest tak bardzo skupiony na sobie i swoich potrzebach, że ignoruje innych. Czasami nawet nieświadomie. Tylko osoby zakochane, zazwyczaj w początkowej fazie relacji, są bardziej skupione na partnerze niż sobie. Słuchają, są uważne, wyczulone na każdy gest, słowo, ton głosu, mimikę. Dlatego też, mimo upływu lat,  dobrze jest wrócić do tego, co było kiedyś i słuchać partnera. Pochylić nad tym co i w jaki sposób mówi. Warto wygospodarować codziennie trochę czasu na rozmowę. Może to być poranny, wspólny rytuał picia kawy jeszcze w łóżku i niespieszne rozmowy o wszystkim i niczym. Takie momenty bardzo zbliżają i w chaosie dnia codziennego są odskocznią od rzeczywistości. „Nigdy nie zasypiam skłócona ze swoim narzeczonym. Tego nauczyła mnie moja ukochana babcia. Była niezwykle mądrą kobietą i czerpię z jej rad. Rozmowa pozwala oczyścić atmosferę, wyjaśnić nieporozumienia, ale też przywrócić bliskość czy zaufanie. Osobie, którą się kocha można powiedzieć wszystko. To milczenie jest oznaką końca relacji” – wyznała 29- letnia Marta, nauczycielka, przygotowująca się właśnie do ślubu.

Atrakcyjność niejedno ma imię. Motywacja

Na początku związku bardzo się staramy, by partner dostrzegł nasze pozytywne cechy. Im dłużej jesteśmy ze sobą, tym pragnienie to zanika. Przestajemy się starać. Wydaje nam się, że długoletni związek rządzi się innymi prawami. Nic bardziej mylnego. Dotyczy to nie tylko wyglądu, ale też ambicji. Człowiek uczy się przez całe życie, zmienia się, dorasta i musi nadążyć za tymi przemianami. „ Wydawało mi się, że mąż kocha mnie taką, jaką jestem. A okazało się, że brakowało mu tego, jaka byłam na początku związku. Ambitna, złakniona wiedzy, zawsze elegancka, kobieca. Na szczęście powiedział mi o tym i znów patrzy na mnie z błyskiem w oku” – słowa Natalii doskonale pokazują, że atrakcyjność odgrywa na każdym etapie związku dużą rolę. Badania pokazują, że do zdrad dochodzi najczęściej w środowisku pracy. Dlaczego tak się dzieje? Bo jesteśmy tam najlepszą wersją samych siebie. Starannie ubrani, elokwentni, skupieni na zadaniu, zaangażowani. To może imponować innym. Dlatego też warto pamiętać , że żaden związek nie jest dany raz na zawsze, a praca nad nim jest koniecznością.

Dziecko ważne, ale nie najważniejsze.

Dziecko jest ukoronowaniem miłości i bliskości. Decyzja o zostaniu rodzicami jest najlepszym sprawdzianem dla relacji. Nie zawsze jednak para wychodzi z niej zwycięsko. Nawet osoby, które dość długo starały się o potomstwo dostrzegają, jak rewolucyjnym posunięciem jest decyzja o powiększeniu rodziny. Jest na to sposób. Wystarczy nie zmieniać ról w danej relacji. Dziecko nie może zastąpić kobiecie partnera i całego świata. Liczą się priorytety. Mężczyzna odsunięty na dalszy plan poczuje się źle. Należy zatem pamiętać o tym , że jesteście nie tylko rodzicami, ale przede wszystkim parą, kobietą i mężczyzną. Wyjazd tylko we dwoje czy wyjście na kolację do restauracji jest doskonałym sposobem, by cieszyć się sobą. Równowaga w każdej dziedzinie życia jest potrzebna. I najważniejsze! Opieka nad dzieckiem nie jest przypisana tylko i wyłącznie kobiecie. Jeśli mężczyzna stroni od zajmowania się pociechą warto o tym rozmawiać i powoli wyznaczać mu zadania, które przybliżą go do celu. Czasami niewiedza i obawa czy mężczyzna dobrze zajmie się dzieckiem ( szczególnie noworodkiem) dość mocno hamuje chęć bycia ojcem na pełen etat.

Album pełen wspólnych przeżyć.

Wspólne przeżycia, doświadczenia łączą na zawsze. Nie tylko te pozytywne. Każda para powinna dążyć do tego, by wypełniać taki metaforyczny album wspólnymi doświadczeniami ( wyjazdami, spotkaniami, uroczystościami, wyjątkowymi wydarzeniami). I mimo że każdy z nas jest inny, to jednak cel jest wspólny – radość obcowania z ukochanym człowiekiem. Nie chodzi o to, by co roku organizować podróż do egzotycznych krajów, ale o to, by być ze sobą i cieszyć się tym, co tu i teraz. Psychologowie radzą parom, które są na skraju rozstania wyobrażenie sobie, że nigdy już się nie zobaczą, nie dotkną, nie porozmawiają. Jeśli ktoś poczuje ulgę to znak, że lepiej się rozstać. Jeśli jednak taka myśl budzi przerażanie i smutek, warto pracować nad taką relacją. Współcześnie zbyt szybko rezygnujemy z relacji, które nie są idealne. A jak wiadomo, idealnych par nie ma.

Zmysłowość i namiętność.

Seks łączy, jest wyrazem największej bliskości i miłości. Podtrzymanie erotycznej więzi powinno być priorytetem. Zmysłowość to ważna część naszego życia, nie można jej spychać na margines czy przypisywać tylko ludziom młodym. Relacja bez seksu jest możliwa, jednak na taką sytuację muszą wyrazić zgodę obie strony. W innym przypadku należy skontaktować się z seksuologiem. Jak zatem urozmaicić erotyczną relację w długim związku? Polecam wyjazd tylko we dwoje w jakieś romantyczne miejsce, zabawki erotyczne czy frywolną bieliznę. Każdy sposób, by zachwycić siebie i partnera jest dobry. Prawdziwa namiętność może czasami słabnąć, ale nigdy nie zanika.

Wspólna droga przez życie nie zawsze jest łatwa, jednak warto spróbować . Obcowanie z drugim człowiekiem to źródło szczęścia i radości. Dziś ludziom doskwiera samotność, dlatego należy doceniać partnera czy partnerkę i nie wyolbrzymiać wad drugiej strony. Bo ideałów nie ma, a wspólne życie może być wspaniałą przygodą. Nie bez powodów na liście priorytetów człowieka XXI wieku jest …znalezienie prawdziwej miłości i satysfakcjonujący związek. Warto o tym pamiętać.