Najlepsza rozrywka online w jednym miejscu - Ice Casino

Ból pleców- 3 możliwe rozwiązania

Joga/ rozciąganie

Wygląda na to, że każdy próbował jogi w tym czy innym momencie swego życia, ale czy to naprawdę może ci pomóc w bólu pleców? Okazuje się, że joga to wręcz wybawienie dla wielu cierpiących na bóle pleców! Niemniej- zawsze pamiętaj, by skonsultować się z fizjoterapeutą, by mieć pewność, że jest dla Ciebie bezpieczna!
Oto kilka prostych pozycji, które możesz wypróbować w domu, aby zmniejszyć obecny ból pleców, a także zapobiec jego nawrotom:

 • Usiądź na krześle z nogami na ziemi, patrząc w przyszłość.  Powoli obróć górną część ciała w jedną stronę, kierując ruchy rękami z boku krzesła lub podłokietnika.  Ruch powinien być niewielki, a dolna część ciała nie powinna się poruszać.  Zamienić się stronami.
 • Połóż się z nogami w górze i przy ścianie.  Jeśli powoduje to zbyt duży nacisk na plecy, możesz podłożyć zwiniętą matę do jogi lub ręcznik pod dolną część pleców, aby uzyskać wsparcie.  Podnieś ręce nad głowę i połóż się na podłodze za tobą.
 • Połóż się na podłodze z głową wspartą na ręcznikach, dłońmi do góry i łopatkami płasko na ziemi.  Zamknij oczy i rozluźnij mięśnie, pozwalając rozłożyć nogi i odwrócić biodra na zewnątrz. Samo leżenie w ten sposób może “naprostować” Ci plecy. Możesz np. posłuchać autohipnozy albo muzyki do medytacji i spędzić tak godzinkę albo dwie.
 • Usiądź z nogami wysuniętymi przed siebie i złączonymi nogami.  Spróbuj sięgnąć do sufitu, a następnie do palców stóp, aby zapewnić głębokie rozciągnięcie dolnej części pleców i bioder.  Powoli wróć do pozycji siedzącej, napinając mięśnie brzucha.

Dostępnych jest wiele pomocnych płyt DVD i zajęć z jogą, które pomogą Ci poznać podstawy tej starożytnej praktyki.  Pomagając skoncentrować się na oddychaniu i wzmacniając rdzeń, możesz wydłużyć dni bez bólu w swoim życiu.

Sztuczki masażu stóp

Akupresura i masaż są często stosowane, aby pomóc osobom z bólem pleców i szyi, ale nawet masaż stóp może również pomóc zmniejszyć ból.

Techniki refleksologii opierają się na założeniu, że pewne punkty ciała są powiązane z innymi częściami ciała.  System wykorzystuje mapy, które wskazują obszary, które możesz nacisnąć, aby uwolnić napięcie w innych częściach ciała – takich jak plecy.
Pod koniec dnia wypróbuj niektóre z tych technik zapobiegania bólom pleców:

 • Weź jedną stopę w rękę i pchnij wzdłuż wewnętrznej części dużego łożyska paznokcia.  Druga ręka powinna podtrzymywać duży palec u nogi, aby ustabilizować ruch.  Obróć palcem po tym obszarze kilka razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie kilka razy w przeciwnym kierunku.  Zmień stopy i powtórz.
 • Przesuń stopę w dół do stawu dużego palca i pocieraj zewnętrzną część tego stawu małymi kółkami.  Przełącz stopy.
 • Przesuń się na zewnątrz stopy, gdzie znajduje się mały palec u nogi i uszczypnij skórę między podeszwą stopy a dnem małego palca.  Wepchnij do tego obszaru ruchem okrężnym, zmień kierunki, a następnie zmień stopy.

Te techniki mają pomóc w łagodzeniu bólu pleców, gdy już się zaczął:

 • Niech ktoś przytrzyma piętę Twojej stopy, a następnie popchnie go wzdłuż dolnej części stopy, gdzie staw dużego palca zaczyna się w łuku stopy.  Utrzymuj nacisk w tym obszarze, gdy poruszasz palcem (lub każesz im poruszać palcem) ruchem okrężnym.
 • Wciśnij kciuk w środek dolnej części stopy, pod palcami i tam, gdzie zaczyna się łuk.  Utrzymuj tam ciśnienie i poruszaj się ruchem okrężnym.
 • Podnieś palce stopy, gdy druga ręka użyje kciuka, aby wepchnąć się w środek pięty.  Utrzymaj tę pozycję przez minutę.

Aromaterapia

Jeśli szukasz naturalnych środków na ból pleców i szyi, masz do wyboru wiele zabiegów.  Aroma terapia jest jedną z bardziej popularnych, ponieważ jest nie tylko skuteczna, ale także całkiem przyjemna w swoim życiu.
Aby stworzyć te mieszanki do aromaterapii, musisz znaleźć olejki eteryczne.  Można je zamówić w sklepach internetowych lub u sprzedawców w Twojej okolicy.
Niektóre proste techniki receptur aromaterapii do wykorzystania obejmują:

 •  Gdy ból jest naprawdę zły
 •  4 krople olejku rumiankowego 4 krople olejku rozmarynowego 4 krople olejku imbirowego
 •  14 kropli olejku lawendowego
 •  ½ uncji oleju nośnikowego – np. migdałowego, oliwkowego lub sezamowego

Pomoże to uspokoić mięśnie i uwolnić je od napięcia, które może powstać.  Po prostu wymieszaj te olejki i nałóż na skórę.  Jeśli zauważysz, że Twoja skóra jest podrażniona w jakikolwiek sposób, po prostu dodaj więcej wybranego oleju nośnikowego, aby jeszcze bardziej rozcieńczyć olejki eteryczne.

Na umiarkowany ból

 • 2 krople olejku rumiankowego 2 krople olejku brzozowego
 • 2 krople olejku eukaliptusowego
 • 2 krople olejku z czarnego pieprzu 2 krople olejku z lawendy
 • ½ uncji oleju przewoźnika

Po nałożeniu na skórę, gdy ból zaczyna się po raz pierwszy, mikstura ta często pomaga zapobiegać zbytniemu bólowi.
Głównym problemem w większości przypadków bólu pleców jest to, że jesteś po prostu zbyt spięty i potrzebujesz czegoś, co cię uspokoi, aby twoje mięśnie nie napięły się.
Aby poradzić sobie z napięciem, spróbuj dodać do swojego życia niektóre z tych olejków eterycznych lub po prostu zapachy.  Na przykład możesz dodać kilka kropel olejków do ulubionych balsamów lub nakroplić rozcieńczone olejki na nadgarstki, aby powąchać, gdy pojawi się ból.

 • Olejek lawendowy
 • Eukaliptus
 • Rozmaryn
 • szałwia muszkatołowa

Wybierz olejek eteryczny, który Ci odpowiada i sprawi, że poczujesz się spokojniejszy.  Spróbuj palić kadzidło lub zapalać świece zapachowe, aby jeszcze bardziej wzmocnić efekty tej terapii.